Për ata që shikojnë peshën e tyre: dietë japoneze, menu për 7, 13 dhe 14 ditë

Një dietë efektive duhet të promovojë humbje peshe të qetë dhe të sigurt. Duhet të jetë buxhetor dhe pesha e humbur nuk duhet të kthehet. Të gjitha këto kërkesa plotësohen nga një dietë japoneze pa kripë. Kjo është arsyeja pse ajo është kaq e njohur. Por nëse ndiqni dietën japoneze, ekziston një kusht dhe është e nevojshme të arrini efektin e dëshiruar. Ky rregull është respektimi i rreptë i të gjitha artikujve të dietës. Le t'i shohim ato në detaje në tabelat e mëposhtme.

Përmbledhje e dietës japoneze

 1. Kohëzgjatja- 7, 13 ose 14 ditë.
 2. Si ndryshon nga dietat e tjera?- rreptësia, nevoja për qëllime të forta, një dietë e bazuar në proteina, me pak kalori.
 3. Buxheti: i shkurtër.
 4. Çfarë rezultati mund të pritet: humbje peshe nga 5 në 8 kg.
 5. Sa shpesh mund të bëni dietë: optimale - 2 herë në vit.
 6. Bonus diete: nëse dilni saktë, rezultati është i fiksuar për një kohë të gjatë.
 7. Kundërindikimet: jo për gratë në laktacion, gratë shtatzëna, personat me sëmundje të veshkave, mëlçisë, me ulçerë stomaku dhe gastrit.

thelbi

Parimi i dietës japoneze - porcione të moderuara të produkteve proteinike-qelizore

Thelbi i dietës origjinale japoneze pasqyron të gjithë filozofinë e këtij populli. Në të qëndron ideja e ngadalësisë për hir të rezultateve të larta. Ideja është që të hani vetëm ushqime proteinike me kalori të ulët. Karbohidratet janë mbajtur në minimum. Ka mungesë të burimeve për prodhimin e energjisë. Në kushte të tilla, trupi natyrshëm fillon të përdorë qelizat e veta yndyrore.

Ekziston një aspekt tjetër i dietës - dieta nuk është menduar për të rimbushur të gjithë elementët gjurmë dhe vitaminat e nevojshme. Kjo është arsyeja pse ju nuk mund të mbani një dietë për më shumë se 14 ditë, nëse nuk ka dëshirë për të kompensuar atë që humbi më vonë në një shtrat spitalor.

Ekziston edhe një aspekt kulturor dhe etik. Nëse dëshironi të ndjeni frymën e vërtetë të vendit të Diellit në rritje, atëherë në vend të lugëve dhe pirunëve, rekomandohet të përdorni shkopinj. Me ndihmën e tyre, nuk do të jeni në gjendje të hani shumë dhe shpejt.

Nga rruga, shkopinjtë vlerësohen pikërisht për këtë pronë.Me ndihmën e shkopinjve, ju mund të mashtroni në mënyrë efektive dhe bukur trupin tuaj: Marrja e ngadaltë në porcione të vogla krijon shpejt një ndjenjë të ngopjes. Në fakt, ky është një nga qëllimet kryesore të dietës japoneze.

Sipas rregullave, jo më shumë se 1200 kcal mund të konsumohen në ditë, por një dietë e mirëmenduar ju lejon ta transferoni atë të qetë, pa periudha të forta urie.

origjina e emrit

Ekzistojnë dy versione në lidhje me origjinën e emrit. E para thotë se ky sistem humbje peshe është zhvilluar nga një nutricionist nga Tokio. Versioni i dytë e shpjegon emrin me veçoritë e vetë dietës: një dietë kaq e thjeshtë dhe e qartë, ku moderimi merret si bazë, mund të lindte vetëm në Japoni.

Parimi i dietës të kujton filozofinë japoneze: në çdo detyrë, jepni më të mirën tuaj dhe do të merrni një rezultat të garantuar. Ekziston edhe parimi i minimalizmit: japonezët preferojnë të hanë në pjesë të vogla dhe të zgjedhin ushqime me kalori të ulët.

Sipas nutricionistes japoneze Naomi Moriyama,Është parimi i porcioneve të moderuara që i ndihmon japonezët të mbeten mëlçi të gjatanë të gjithë planetin. Nëpërmjet hulumtimit, Naomi zbuloi se krahasuar me kombet e tjera, japonezët hanë 25% më pak kalori. Në dietën e tyre, ushqimet si çokollata, brumërat, patatinat dhe gjalpi nuk janë të njohura.

Ata që ende dinë pak për dietën japoneze mund të supozojnë se ajo bazohet në ushqime të shtrenjta deti, oriz dhe salca gustator. Në fakt nuk është.

Në dietën e dietës japoneze, janë të pranishëm vetëm peshku i zier dhe vezët. Pa ekzotikë dhe delikatesë gustator.

Të gjitha produktet gjenden lehtësisht në supermarketin më të afërt. Kostoja e tyre nuk godet buxhetin, por përkundrazi, ul edhe koston e ushqimit.

Produktet

Më pas, merrni parasysh listën e ushqimeve të lejuara dhe të ndaluara në dietën japoneze.

Produkte të miratuara Produkte të Ndaluara
Mollë kosi, dardha, qershi, limon Banane dhe fruta të tjera të ëmbla
Lakra, patëllxhani, karota, kungull i njomë Perime të tjera nga ato të lejuara në kolonën ngjitur
Fileto peshku, viçi dhe fileto pule Mish dhe peshk i yndyrshëm, produkte gjysëm të gatshme
Vezët e pulës dhe thëllëzës
Kefir me pak yndyrë, kos i thjeshtë Qumësht, krem, gjizë
Të gjitha llojet e pastave
Vaj ulliri i parafinuar Kripë, erëza dhe sheqer
Kafe e zier, çaj jeshil, ujë pa gaz Alkool, dyqane lëngjesh, pije të gazuara

Rregullat themelore

Për të marrë rezultatin nga dieta japoneze, duhet të ndiqni rregullat e mëposhtme:

 • Ndiqni rreptësisht listën e produkteve të lejuara dhe të ndaluara, si dhe radhën e përdorimit të tyre. Ju nuk mund ta ndryshoni rendin e tyre.
 • Eliminoni sheqerin dhe kripën në çdo formë dhe në çdo sasi.
 • Pini të paktën 1. 5 litra ujë në ditë. Uji duhet të jetë në temperaturën e dhomës, pa gaz dhe aditivë të tjerë. Lejohet të pihet 30-60 minuta para ngrënies. Mos pini gjatë ngrënies.
 • Mos hani mes vakteve kryesore.
 • Vakti i fundit duhet të jetë të paktën 3 orë para gjumit.
 • Sportet e forcës janë të papajtueshme me dietën japoneze. Ato duhet të zëvendësohen me shtrirje dhe ushtrime të lehta.
 • Flini të paktën 7 orë.
 • Dalja nga dieta duhet të jetë e qetë.

Disavantazhet dhe avantazhet

Dieta ka avantazhet dhe disavantazhet e saj objektive.Merrni parasysh përfitimet:

 • Efikasitet i lartë. Humbja e peshës vetëm në javën e parë arrin 5-7 kg. Ata largohen përgjithmonë;
 • Dieta përmban shumë ushqime proteinike: peshk dhe mish. Një person praktikisht nuk vuan nga uria;
 • Disponueshmëria e produktit. Të gjitha produktet zakonisht janë ose tashmë në dorë ose mund të blihen në dyqanin më të afërt.

Ka edhe disa disavantazhe:

 • Ndoshta marramendje ose dobësi gjatë dietës. Kjo mund të jetë për shkak të mungesës së kalorive. Nëse këto simptoma nuk janë episodike, por të përhershme, atëherë duhet të ndërprisni dietën dhe të kaloni në dietën e zakonshme.
 • Me periudha të gjata "japoneze" nuk është e dëmshme marrja e vitaminave shtesë, pasi dieta nuk është mjaft e ekuilibruar;
 • Dieta nuk përmban burime të karbohidrateve. Kjo mund të shfaqet si mungesë energjie, nervozizëm ose forma të tjera shqetësimi psikologjik.

Kundërindikimet

Dieta është kundërindikuar për personat e mëposhtëm:

 • Personat që vuajnë nga hipertensioni, sëmundjet e traktit gastrointestinal, mëlçisë dhe veshkave;
 • Njerëz të dobësuar;
 • Ata që janë në dietë terapeutike;
 • Gratë shtatzëna;
 • Gratë në laktacion.

Llojet dhe veçoritë e tyre

Dieta japoneze praktikohet në 3 variacione: 7-ditore, 13 dhe 14-ditore.

Me një dietë 7-ditore, lëngjet largohen nga trupi dhe humbja e yndyrës do të jetë minimale. Shumë preferojnë opsionin 13-ditor. Kjo është koha bazë. Nga dieta 14 ditore ndryshon vetëm me 1 ditë shtesë, përndryshe nuk ndryshon.

Menu për 7 ditë

Mëngjesi Darka Darka
e hënë Kafe pa sheqer dhe qumësht - americano
 • Sallatë me lakër kineze
 • Një gotë me lëng domate pa kripë dhe sheqer
 • Vezë të ziera - 2 copë.
0. 25 kg. fileto peshku. Mënyra e gatimit: në avull ose të zier
e martë
 • Amerikano
 • Tost buke thekre
 • 0. 25 kg. fileto peshku deti
 • sallatë me lakër
 • Mish viçi i zier 100 gr
 • 1% kefir - 1 filxhan
e mërkurë
 • Amerikano
 • Tost buke thekre
Kungull i njomë. Mënyra e gatimit të kungujve - skuqja në vaj
 • 0. 2 kg. viçi i zier
 • Vezë të ziera - 2 copë.
 • lakra kineze
e enjte Americano ose ekspres pa sheqer
 • 15 gr. djathë
 • 1 vezë e zier fort
 • 0. 4 kg. karota të ziera
Mollë - 2 copë.
e premte Karota të ziera me lëngun e 1 limoni
 • 0. 4 kg. fileto peshku në avull
 • Lëng domate pa aditivë - 1 filxhan
Mollë - 2 copë.
e shtunë Amerikano
 • 0. 5 kg. fileto pule e zier
 • Sallatë me lakër dhe karrota me vaj vegjetal
 • 2 vezë - të ziera
 • sallatë me lakër
të dielën Çaji jeshil
 • 0. 4 kg. viçi i zier
 • Frutat për të zgjedhur
Zgjidhni ndonjë darkë nga ditët e mëparshme përveç ditës 3

Menu për 14 ditë

Mëngjesi Darka Darka
Dita 1 Kafe pa sheqer dhe qumësht
 • Vezë pule - 2 copë, mënyra e gatimit - zierje
 • lakër të zier
 • Lëng domate pa aditivë
0. 4 kg. fileto peshku të zier ose të skuqur
Dita 2 Kafe pa sheqer dhe një fetë bukë thekre 200 gr. fileto peshku. Mënyra e gatimit - e zier ose e pjekur
 • 0. 1 kg. viçi i zier
 • Një gotë kefir
Dita 3
 • Kafe pa sheqer
 • Biskotë
Kungull i njomë ose patëllxhan
 • 0. 2 kg. viçi i zier pa kripë
 • lakër të papërpunuar
 • 2 vezë të ziera
Dita 4 Sallatë karrota e veshur me lëng limoni
 • 0. 4 kg. fileto peshku. Mënyra e përgatitjes - e zier ose e skuqur
 • Lëng domate - një gotë
0. 4 kg. ndonjë frut
Dita 5 Karota të freskëta me lëng limoni Peshk i zier dhe një gotë lëng domate 0. 4 kg. ndonjë frut
Dita 6 Kafe pa sheqer
 • Pulë e zier - 0, 5 kg.
 • Sallatë me lakër të freskët dhe karrota në vaj vegjetal
 • Karota të freskëta - 1 pc.
 • 2 vezë të ziera
Dita 7 Çaji jeshil 0. 25 kg. viçi i zier
 • 0. 2 kg. peshk i zier ose i skuqur
 • 2 vezë me karota të freskëta
 • 200 gr. frutat
 • 1 gotë kefir
Dita 8 Kafe pa sheqer
 • 0. 5 kg. pulë e zier
 • Sallatë me karrota dhe lakër
 • 2 vezë të ziera
 • 1 karotë të freskët
Dita 9 Karota të freskëta me lëng limoni
 • 0. 250 kg. peshk i zier ose i skuqur
 • 1 gote leng domate
200 gr. ndonjë frut
Dita 10 Kafe pa sheqer
 • 50 gr. djathë
 • 3 copë. karotat
 • 1 vezë e zier
200 gr. ndonjë frut
Dita 11
 • Kafe pa sheqer
 • Fetë bukë thekre
Kungull i njomë ose patëllxhan i skuqur në vaj vegjetal
 • 200 gr. viçi i zier
 • 2 vezë të ziera
 • Lakra e freskët në vaj vegjetal
Dita 12
 • Kafe pa sheqer
 • Fetë bukë thekre
 • 200 gr. peshk i zier ose i skuqur
 • Lakra e freskët në vaj vegjetal
100 gr. viçi pa kripë dhe një gotë kefir
Dita 13 Kafe pa sheqer
 • 2 vezë të ziera
 • Lakra e zier në vaj vegjetal
 • Një gotë me lëng domate
200 gr. peshk i zier ose i skuqur
Dita 14 Kafe pa sheqer
 • 200 gr. peshk i skuqur ose i zier
 • Lakra e freskët me vaj ulliri
 • 200 gr. viçi i zier
 • Një gotë kefir
Rezultati i humbjes së peshës për burrat në dietën japoneze

rezultatet

Rezultatet e "japonezëve" në secilin rast janë individuale. Prandaj, rezultatet për të njëjtën periudhë mund të ndryshojnë. Sipas rishikimeve, falë dietës japoneze për 14 ditë, njerëzit humbin peshë nga 5 në 14 kg.

Gjithashtu, 14 ditët e regjimit tolerohen nga njerëz të ndryshëm në mënyra të ndryshme. Është e lehtë për dikë që të ndjekë të gjitha kushtet e dietës për 14 ditë, dhe dikush nuk arrin as 3 ditë. Nëse vendosni të provoni vetë dietën japoneze, atëherë duhet të merrni menjëherë parasysh se ajo është shumë e rreptë dhe ndonjëherë e vështirë. Sidoqoftë, të gjitha përpjekjet do të shpërblehen me rezultate të mira.

konkluzioni

Ekziston një mendim sipas të cilit humbja e peshës sipas "gruas japoneze" është më e gjata. Me fjalë të tjera, pas një diete të tillë, pesha e humbur nuk kthehet shpejt. Mesatarisht, rezultati zgjat deri në 3 vjet. Megjithatë, kjo nuk është një arsye për të tepruar menjëherë pas daljes nga dieta. Dieta japoneze duhet t'i mësojë një personi të moderuar në të ngrënë.