Si të humbni peshë në një muaj me 10 kilogramë pa dëmtuar shëndetin

Në prag të ngjarjeve të rëndësishme apo periudhës së plazhit, shumë vajza po mendojnë seriozisht se si të humbin peshë shpejt dhe rrënjësisht. Natyrisht, menjëherë fillon kërkimi për një dietë të përshtatshme, më efektive dhe më e shpejtë, e cila do t'ju ndihmojë të kuptoni se si të humbni 10 kg në një muaj. Por çdo metodë radikale e humbjes së peshës ka të metat dhe rreziqet e saj.

Si të humbni peshë në një muaj me 10 kg

figurë e hollë pas humbjes së peshës në një muaj me 10 kg

A është e mundur të humbni 10 kilogramë në një muaj të një diete të rreptë dhe të mos dëmtoni shëndetin tuaj? Përgjigja për këtë pyetje është mjaft e diskutueshme. Dikush i përgjigjet pozitivisht, dikush siguron se humbja e dhjetë kilogramëve në katër javë është pothuajse e pamundur, madje edhe e rrezikshme.

Kush ka të drejtë? Humbja e sigurt e peshës konsiderohet dinamikë jo shumë e shpejtë: rreth një kilogram e gjysmë në javë.

Është e nevojshme të merret parasysh jo vetëm pesha e tepërt, por edhe e përgjithshme. Njerëzit mbi njëqind kilogramë mund të humbin më shumë, por me një peshë prej 80 kg (plus ose minus pesë), shkalla e humbjes së peshës mund të jetë më e vogël.

Nutricionistët thonë se dietat për humbje peshe me 10 kg dhe humbja e shpejtë e peshës në përgjithësi janë një stres i madh për trupin dhe pasojat mund të jenë më të trishta.

Përveç kësaj, nëse yndyra largohet shumë shpejt, atëherë lëkura ulet menjëherë. Por ndonjëherë dëshira për të gjetur shpejt një siluetë të hollë është më e fortë se argumentet e arsyes. Një grua shkon në një dietë pa marrë parasysh çfarë dhe pavarësisht gjithçkaje.

Dëmtimi dhe dëmi i dietave për shëndetin

Të gjitha dietat ndahen në disa lloje:

 • mono-dietat;
 • dieta me kufizim kalori;
 • pa karbohidrate;
 • proteina;
 • mjekësor.

Pothuajse gjithçka mund të shkaktojë dëme të drejtpërdrejta dhe madje dëm, përveç atyre të balancuara. Çfarë është një dietë e ekuilibruar? Kjo është marrja ditore e karbohidrateve, proteinave dhe yndyrave në raportin përkatësisht 40% -30% -30%. Nëse dieta është e shtrembëruar, pasojat e një shkeljeje afatgjatë të normave të një diete të duhur mund të jenë të rrezikshme për shëndetin.

 • Dieta e famshme e kefirit dobëson zorrët, mund të shkaktojë ulçera, gurë në veshka dhe është e dëmshme për njerëzit që vuajnë nga sëmundjet e stomakut me aciditet të lartë.
 • Dietat pa karbohidrate dobësojnë sistemin imunitar, prishin metabolizmin, funksionimin e zemrës dhe enëve të gjakut dhe çojnë në mungesë të substancave të rëndësishme.
 • Dietat me proteina rëndojnë në mënyrë të rrezikshme veshkat, mëlçinë, skorojnë trupin, pengojnë funksionimin e zorrëve dhe çojnë në intoksikim kronik. Mungesa e fibrave është shumë e rrezikshme. Një dietë proteinike e trash gjakun (dhe kjo është një rrugë e drejtpërdrejtë drejt trombozës), nxit formimin e gurëve në veshka, mëlçi dhe pengon pankreasin.
 • Më vete, duhet të theksohet një dietë proteinike pa kufizime të yndyrës. Kolesteroli i tepërt provokon zhvillimin e aterosklerozës - shkaku kryesor i goditjeve në tru, sulmeve në zemër.
 • Mono-dietat nuk janë të dobishme: në mollë, në hikërror. E para kërcënon me shkatërrimin e masës muskulore, e dyta trash gjakun, dehidraton dhe ndërlikon punën e zorrëve.

Sa peshë mund të humbni vërtet në një muaj pa dëmtuar?

para dhe pas humbjes së peshës për një muaj me 10 kg

Humbja maksimale e lejueshme e peshës në muaj është gjashtë deri në shtatë kilogramë. Këto janë shifra shumë të përafërta: në fakt, gjithçka varet nga pesha fillestare, mosha dhe gjendja shëndetësore.

Në vlerësimin e cilësisë së humbjes së peshës, është më mirë të filloni jo nga numri i kilogramëve, por nga përqindja e peshës fillestare dhe të humbur. Për një muaj, ju mund të humbni nga 4 deri në 5 për qind të peshës tuaj origjinale të trupit pa dëmtuar shëndetin. Prandaj, rezultatet për gratë me peshë 65 dhe 95 kilogramë do të jenë të ndryshme - në numër, por në fakt.

Nëse pesha zvogëlohet më shpejt, atëherë ka një humbje jo vetëm të yndyrës, por edhe të indit të muskujve. Më shpesh, rezultatet e mira në peshore tregojnë pikërisht humbjen e ujit (në dy ose tre ditët e para) dhe të muskujve. Kjo është e rrezikshme, pasi mund të çojë në formimin ose përkeqësimin e sëmundjeve kronike dhe akute.

Është gjithashtu e nevojshme të merret parasysh fakti se është shumë më e lehtë të heqësh qafe yndyrën e grumbulluar gjatë tre deri në katër muaj sesa nga depot e yndyrës prej vitesh. Ju mund të hiqni qafe stoqet e vjetra, por do t'ju duhet të bëni më shumë përpjekje dhe do të duhet më shumë kohë për të rregulluar figurën.

A është e mundur të humbni 10 kg në një muaj?

Nëse keni vërtet nevojë për të, atëherë mund të humbni 10 kilogramë në një muaj. Megjithatë, ky opsion është një nga ekstremet dhe vetëm vajzat më të dëshpëruara mund ta bëjnë këtë. Përveç kësaj, duhet të keni parasysh këtë fakt: pesha e humbur shpejt kthehet me shpejtësi. A ia vlen të vuash për një muaj për të kthyer të gjitha kilogramët gjatë një muaji e gjysmë të ardhshëm, madje edhe me një fitim?

Sidoqoftë, ka dieta që mund t'i miratoni nëse dëshironi të humbni dhjetë kilogramë në katër javë:

 • çdo mono-dietë (kefir, në mollë, hikërror), por jo më shumë se dy javë;
 • Dieta japoneze (e projektuar për dy javë);
 • dietë proteinike (çdo, por jo më shumë se dy javë);
 • dietë sallatë me kufizim kalori;
 • dietë "të lëngshme" (jo më shumë se shtatë deri në dhjetë ditë);
 • vakte të veçanta me kalori të ulët;
 • dietë "Gjashtë petale".

Megjithatë, duhet kuptuar se dietat ekspres janë shumë të rrezikshme. Prandaj, ato duhet të shoqërohen me aktivitet të rregullt fizik. Nuk keni pse të shkoni në palestër. Për të mos filluar një humbje katastrofike të peshës trupore, mund të zgjidhni vetë çdo aktivitet që lidhet me kostot e energjisë:

 • shëtitjet ditore me një ritëm mesatar (të paktën gjysmë ore);
 • Ushtrime në shtëpi për grupet problematike të muskujve: shtytje, biçikleta etj. Një "disk shëndetësor", hula hoop, biçikletë stërvitore, rutine ose elipsoid (nëse ka);
 • not;
 • xhiro me biçikletë.

Nuk ka fare rëndësi se çfarë aktiviteti fizik zgjedh një grua që humb peshë. Gjëja kryesore është të praktikoni vazhdimisht, rregullisht, të paktën tre herë në javë.

Megjithatë, është mirë të mos kërkoni të humbni peshë me asnjë çmim në vetëm një muaj. Është e qartë se vërtet dëshironi të shkoni në një vendpushim me një figurë të bukur ose të shijoni shikimet admiruese në dasmën e një miku. Por me çfarë kostoje do të arrihet një rezultat i tillë.

Mjekët këshillojnë të humbni peshë pa fanatizëm, duke ndjekur këshillën e mençur "Ngadalë por me siguri". Sistemet graduale të humbjes së peshës të dizajnuara për disa muaj janë shumë më të sigurta, më fiziologjike. Përveç kësaj, duke ulur peshën gradualisht, ne rrisim gjasat e mbajtjes afatgjatë. Më tej, ne do të shqyrtojmë mënyrat e sigurta për të humbur peshë në një muaj në mënyrë efektive dhe për një kohë të gjatë.

Çfarë dhe si të hani për të humbur peshë shpejt?

Ushqimi për humbje peshe në një muaj për 10 kg

Për humbje të garantuar të peshës (pa marrë parasysh sa dëshironi të humbni peshë - pesë, dhjetë, tridhjetë kilogramë), duhet të ndiqni parimet e përgjithshme të humbjes së peshës:

 • respektoni regjimin e përshkruar të ujit: pini të paktën një litër e gjysmë ujë të pastër (jo mineral, pa gaz). Është uji që duhet pirë, pasi lëngjet e tjera si supa, çaji, kafeja dhe pijet e tjera mund të rrisin përmbajtjen kalorike të dietës për shkak të të njëjtave karbohidrate të shpejta. Sidoqoftë, pijet me sheqer dhe të gazuara duhet të përjashtohen plotësisht nga dieta: nuk do të jetë e mundur të humbni peshë me to;
 • hiqni dorë nga të gjitha ushqimet me kalori, të pasura me yndyrë, sheqer. Nën një ndalim të plotë ëmbëlsirat, pasta, mish yndyror;
 • eliminoni plotësisht alkoolin nga dieta;
 • refuzoni ushqimin e konservuar, gjithçka të kripur, turshi;
 • kur zgjidhni një dietë, sigurohuni që të siguroheni që të gjithë përbërësit e saj ushqyes të tolerohen mirë nga trupi, të mos shkaktojnë alergji ose refuzim psikologjik;
 • kaloni në pesë ose gjashtë vakte të pjesshme në ditë;
 • refuzoni ushqimet e natës, darkën e vonë: hani të paktën dy orë para gjumit, gatuani ushqime të lehta;
 • përpiquni të kaloni në një dietë të veçantë, gjëja kryesore nuk është të përzieni ushqimet me proteina dhe karbohidrate. Si pjata anësore për mishin, zgjidhni jo drithëra, patate ose makarona, por perime të freskëta ose të ziera;
 • zëvendësoni një nga vaktet me fruta ose perime;
 • nëse nuk mund të refuzoni bukën, duhet të hani pak bukë të zezë, drithëra ose krunde;
 • pini një gotë ujë pesëmbëdhjetë minuta para çdo vakti;
 • zëvendësoni skuqjen me zierje në ujë (ose me një sasi minimale vaji), zierje, në raste ekstreme - pjekje. Pritja është shumë e mirë për të reduktuar përmbajtjen totale kalorike të dietës.

Është më mirë të hani karbohidrate në mëngjes, ushqim të përzier për drekë dhe darkë të jetë e lehtë dhe proteinike. Nëse nuk mund të bëni fare pa sheqer, mund të plotësoni nevojën tuaj për mjaltë të ëmbël dhe fruta. Në çdo rast, për humbje peshe të suksesshme, duhet të shpenzoni më shumë kalori sesa konsumoni. Për të llogaritur "korridorin tuaj të kalorive", mund të përdorni çdo sistem të llogaritjes së kalorive.

Megjithatë, marrja e kalorive nuk duhet të reduktohet shumë. Pas disa ditësh, shkalla e humbjes së peshës mund të ngadalësohet, metabolizmi do të shqetësohet. Për kohëzgjatjen e çdo diete, tregohet marrja e komplekseve të vitaminave.

dietë për humbje peshe

grejpfrut dhe vezë për humbje peshe në muaj me 10 kg

Për të garantuar humbje peshe, duhet të bëni bazën e dietës ushqime me kalori të ulët, por të plota në ngopje. Një dietë e përafërt mund të bëhet si kjo:

 • mish pule pa lëkurë, gjoksi është më i mirë - është kaloria më e ulët;
 • gjizë dhe djathëra;
 • kos natyral;
 • perime të ziera ose të ziera në avull;
 • veze te ziera;
 • viçi i zier pa dhjamë, viçi, mish lepuri;
 • frutat (kufizoni ose përjashtoni shumë të ëmbla: rrush, fiq, banane);
 • drithëra;
 • bukë me drithëra, të zeza, me krunde ose bukë diete;
 • vaj vegjetal (ulliri, luledielli, liri, etj. ).

Në pjesën e mëngjesit të qullit, mund të shtoni një lugë mjaltë natyral, fruta, perime. Darka ideale është një copë mish me një porcion perime ose gjizë me fruta. Një dietë e shëndetshme lejon marrjen e përditshme të 60 gram yndyrë shtazore, 30 gram yndyrë bimore. Sidoqoftë, për të humbur peshë me 10 kilogramë, duhet t'i zvogëloni këto shifra me tridhjetë për qind.

menuja e mostrës

Ju mund të bëni menunë tuaj për çdo ditë, nuk ka asgjë të komplikuar për këtë. Për të numëruar kaloritë në fillim do të ishte mirë të përdornit një peshore kuzhine.

 1. Mëngjesi i parë: bollgur i zier në avull me gjysmë mollë ose një lugë mjaltë.
 2. Mëngjesi i dytë: sallatë frutash e veshur me një lugë kos natyral ose vetëm një ose dy fruta (është më mirë të mos përzieni);
 3. Dreka: një tas supë perimesh ose lëng pule me gjysmë veze; një racion sallate me perime të freskëta dhe një fetë mish.
 4. Snack: kafe me djathë ose një grusht arra (të papërpunuara, të pakripura).
 5. Darka: peshk i zier me perime.

Nuk është e nevojshme të hiqni dorë nga patatet, në kundërshtim me besimin popullor për ndalimin total të perimeve me niseshte në dietë. Nëse dëshironi shumë patate, është në modë të hani një ose dy patate të ziera ose të pjekura, por jo më shumë se një herë në javë. Nuk mund të përdoret si pjatë anësore, mund të kombinohet me perime jeshile, një lugë vaj vegjetal.

Humbja e peshës duhet të jetë e shëndetshme. Gjëja kryesore në çdo dietë është të mos dëmtoni veten, kështu që duhet të braktisni fanatizmin e tepruar në favor të kufizimit të arsyeshëm të kalorive.